Інструмент чи мета життя? Як ставляться ужнівці до грошей

02.12.2021
Наталія Толочко

Кожен із нас, студентів, вступаючи до університету, бажає здобути такі знання і фах, аби в майбутньому заробляти великі гроші. Напередодні вибору вишу й спеціальності ми ретельно обмірковуємо, ким хочемо стати, чи зможемо в цій професії заробити таку кількість грошей, щоб жити в комфорті? Звичайно, в кожного своє розуміння забезпеченого життя. У сучасному прогресивному світі вистачає часу й можливостей заробітку, незважаючи на вік. Тож тепер чи пізніше нам доведеться визначати пріоритети: хочемо заробити великі гроші, незалежно від методу, чи прагнемо займатися улюбленою справою, отримуючи справедливі кошти за виконану роботу?

Ми вирішили розпитати студентів різних курсів про їхнє ставлення до грошей, а також звернулися по коментар до доцента кафедри міжнародної політики, заступника декана з навчально-виховної роботи  факультету міжнародних економічних відносин УжНУ Кірілла Нечипорука. Він вважає, що люди діляться на два типи: для одних гроші – мета, для інших – інструмент:

– На мою думку, обидва варіанти прийнятні. Але ті люди, хто підтримує першу тезу, зазвичай опиняються під владою грошей, тобто стають залежними від них і від роботи, яка приносить великі гроші. У другому випадку людина має мету, а гроші використовує лише як інструмент. Більшість відомих особистостей із переліку найбагатших людей світу – Стів Джобс, Марк Цукерберг, Омансіо Ортега, Джеф Безос, Ілон Маск, – мали глобальну й корисну для суспільства мету, тому й заробили чималі гроші. Один хотів створити зручний гаджет, другий – зробити спілкування на відстані доступнішим, третій – полегшити можливість покупок, четвертий – зберегти планету і так далі. Гроші для них не були кінцевою метою. Вони стали багатими на шляху до цієї мети. Якби більшість людей прагнула лише заробити великі гроші, то світ не мав би відомих митців, спортсменів, письменників, композиторів, акторів, які хотіли позитивно вплинути на світ. Це доводить, що гроші мають бути інструментом, а не ціллю. Коли це не та, то найчастіше ми ходимо на роботу, яку не любимо, робимо те, що нам не подобається, перегораємо і втрачаємо мотивацію, що й призводить до сірих буднів і життя від вихідного до вихідного, коли понеділок стає найгіршим днем у тижні.  

Тема фінансів актуальна для студентів різних курсів, адже сучасна молодь досить часто обирає підробіток під час навчання, хоч це може суттєво завадити здобуттю освіти й далеко не завжди допомагає реалізуватися в житті. За таких обставин гроші радше є метою, сенсом, а не інструментом. Тож ми запитали студентів УжНУ про їхній фінансовий досвід і ставлення до грошей.

Ангеліна Мощинська, бакалавр факультету міжнародних економічних відносин:

– Гроші для мене – це платіжний засіб, за допомогою якого я задовольняю власні потреби. Насамперед дають мені можливість почуватися впевнено та в безпеці, тому що сьогодні багато речей справді можна купити. Але головне – не зіпсуватися під упливом грошей, багато хто втрачає своє «я». Вважаю, треба залишатися людиною в будь-якій ситуації, незалежно від того, є в людини гроші, статус чи ні.

Андріана Турянчик, першокурсниця філологічного факультету (відділення журналістики):

– Для мене гроші – це ресурс для багатьох можливостей. Фінанси допомагають людині здобути якісну освіту, здійснити свої найбезглуздіші мрії, подорожувати, почуватися впевнено, адже як добре, коли ти купуєш будь-що, не зважаючи на ціну.

Річард Надь, студент III курсу факультету інформаційних технологій:

– Моє ставлення до грошей, напевно, тільки позитивне, адже, на жаль, без них у сучасному світі не прожити. Але з нуля добитися фінансового успіху дуже важко, і коли люди досягають його, то багато хто змінюється. Непросто, однак потрібно визнати, що без грошей у вас не буде спокійного та комфортного життя, адже гроші – це складова важливих фізичних і моральних  ресурсів. Мені здається, що кожен із нас хоче прокидатися й не думати про те, де би заробити гроші й прожити ще місяць. На сучасному етапі життя я вважаю, що гроші входять у топ моїх найважливіших речей.

Михайло Повідайчик, студент ІV курсу юридичного факультету:

– Гроші відіграють важливу роль у житті, вони роблять мене щасливішим. Взагалі гроші потрібні людині, аби жити, не думаючи про їхню нестачу, щоб спокійно займатися тим, що  подобається. Якщо подивитися з іншого боку, брак коштів призводить до занепаду моральних цінностей… Великі гроші дають владу. Але ці ж великі гроші часом забирають у полон людське життя.

Олег Мороз, студент ІІІ курсу медичного факультету:

– Основна перевага наявності грошей – це те, що вони дають відчуття свободи й незалежності від обставин. Людина почувається впевненіше в суспільстві, знаючи що зможе допомогти рідним і близьким у будь-яку хвилину. За гроші не можна купити все, але вони допомагають вирішити багато проблем, і не тільки власних.

Як бачимо, студенти нашого університету усвідомлюють переваги й небезпеки, пов’язані з фінансами. Починаючи заробляти гроші, варто запитати себе, – це інструмент чи мета? Звісно, бути матеріально незалежною людиною – не є поганим бажанням. Але варто пам’ятати, що гроші – це засіб існування, а не те, що має ставати сенсом життя.

Юлія Жупик, студентка відділення журналістики

Головне фото – з сайту  Unsplash

Приєднуйся до нашої медіародини!

Проконсультуйся з нами щодо вступу, розпитай про все, що хвилює.
Проконсультуватися

Телефон

БУДЬМО НА ЗВ'ЯЗКУ

+380 (312) 64-32-46

Адреса

ПИШІТЬ, ЗАХОДЬТЕ
Україна, 88000, 
м. Ужгород, 
вул. Університетська, 14, 
аудиторія 416