З ІСТОРІЇ ВІДДІЛЕННЯ ЖУРНАЛІСТИКИ УЖНУ

Перший набір з академнаставником Юрієм Бідзілею
Перший набір з академнаставником Юрієм Бідзілею

Спеціальність «журналістика» впроваджена в Ужгородському національному університеті в 1997 році. За рік відкрили відділення журналістики, а ще через два роки створили кафедру. Фактично, УжНУ став п’ятим університетом у державі, де започаткували відповідну спеціальність. З того часу підрозділ неодноразово довів свою конкурентоспроможність і став центром підготовки кількох сотень фахівців, які реалізують свій творчий потенціал на Закарпатті і далеко за його межами. З 2015 року кафедра журналістики здійснює набір ще й за спеціалізацією «Реклама і зв’язки з громадськістю».

Колектив кафедри – енергійні й творчі особистості, переважно доценти, кандидати наук, серед яких є відомі науковці, практики, лауреати професійних премій, члени Національної спілки журналістів України, котрі постійно підвищують свій фаховий рівень.

Викладачі відділення журналістики стажуються за кордоном
Викладачі відділення журналістики стажуються за кордоном

Викладачі стажувалися у провідних вишах України (Інституті журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Львівському національному університеті ім. Івана Франка) та за межами держави: у США (за програмою ім. Фулбрайта), Швеції (у містах Кальмар та Стокгольм), Великобританії (Бі-Бі-Сі, Bath SPA University). Кафедра активно співпрацює з вищими навчальними закладами України та закордонними центрами журналістики (Словаччини, Угорщини, Великобританії, Швеції, США тощо).

Медійний підрозділ працює над комплексною науковою темою «Масмедійна система як багатокомпонентне явище: сучасний та історичний виміри». Наукові підтеми охоплюють широкий спектр питань і репрезентують  медіадослідження, що пов’язані з актуальними проблемами історії журналістики, функціонування медіа в умовах транскордоння, міжкультурної комунікації, теорії і практики журналістської діяльності, специфіки мови ЗМІ, теорії медіатексту тощо. За час існування кафедри викладачами було підготовлено й захищено 1 докторську дисертацію та 7 наукових праць на здобуття наукового ступеня кандидата наук.

Наукові здобутки

Творчий потенціал викладачів кафедри втілений у великій кількості наукових праць, серед яких:

– монографії «Августин Волошин – публіцист» (В. Тарасюк), «Творчість Івана Сільвая» (Ю. Бідзіля), «Періодика транскордоння в контексті міжнаціональної комунікації» (Ю. Бідзіля), «Intercultural Communication: Strategies, Challenges and Research. – Chapter 3. The Gypsy Media in Transcarpathia: The Problems of Intercultural Communication and  Overcominh the Status of Social Outsiders of the Ethnic Group» (Ю. Бідзіля), «Jazyky narodnostnych menšin v ukrajinsko-slovenskom pohraniči» (Ю. Бідзіля), «Публіцистика Василя Ґренджі-Донського 20-30-х рр. ХХ століття» (О. Барчан), «Через діалог до взаєморозуміння в мультилінгвальному просторі: регіональна рецепція мовних новацій в освітній сфері» (Г. Шумицька), «Закарпатські медіа крізь призму етнотолерантності» (Ю. Бідзіля, Є. Соломін, Н. Толочко, Г. Шаповалова, Я. Шебештян);

– навчально-методичні посібники «Преса Закарпаття ХІХ–ХХ ст.» (з грифом МОНУ, Ю. Бідзіля), «Неологізми в мові сучасних мас-медіа», «Мова сучасних українських мас-медіа» (Г. Шаповалова), «Структура часопису: курс лекцій О. Бочковського» (Г. Шаповалова, Ю. Бідзіля, В. Завадяк), «Основи журналістики» (Ю. Бідзіля, В. Тарасюк), «Реклама у ЗМІ» (Ю. Бідзіля, В. Тарасюк), «Гостримо перо: основи журналістикознавчих розвідок» (Г. Шаповалова, Я. Шебештян), «Магістратура з журналістики» (В. Путрашик, Г. Шаповалова, В. Шаркань, Я. Шебештян, Г. Шумицька), «Теоретико-практичні питання текстознавства» (Г. Шаповалова, Я. Шебештян),  «Науково-дослідницька практика студента вищої школа: зміст, засади, вимоги» (Г. Шаповалова, Я. Шебештян),

– підручники: «Українська мова» – підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти з навчанням угорською мовою (Г. Шумицька, Т. Гнаткович, О. Ківеджій, А. Лукач, Є. Борисова)

– лексикографічні праці «Словник журналіста: терміни, мас-медіа, постаті» (Ю. Бідзіля, І. Бабущак, В. Жугай, І. Сенько, В. Тарасюк та ін.), «Словник невідмінюваних в українській мові іменників» (М. Сюсько, Я. Шебештян);

– науково-популярні видання «Розвиток спорту на Закарпатті в незалежній Україні (1991-2001)» (В. Тарасюк), «Три покоління студентів – одна газета: «Погляду» – 15 років» (упорядник і авт. передм. В. Тарасюк).

Із 2000 року кафедра журналістики організовує й успішно проводить міжнародні наукові конференції: «Засоби масової інформації і становлення державності в Україні» (2000 р.), «Сучасна українська журналістика: вітчизняні реалії та європейський досвід» (2007 р.); щорічну Міжнародну наукову конференцію, започатковану спільно з Інститутом журналістики КНУ ім. Т. Шевченка «Українські медіа в європейському інформаційно-комунікаційному просторі: історія, стан, перспективи» (з 2015 р.).

Навчання й дозвілля студентів

Добрий науково-практичний рівень студентів відділення журналістики Ужгородського національного університету, а отже, й належну їх підготовку доводять результати участі студентів-журналістів у загальноукраїнських олімпіадах, конференціях, творчих конкурсах та фестивалях. Зокрема, 2006 р. студентка М. Улиганець здобула диплом І ступеня Всеукраїнської олімпіади з журналістики; 2008 р. К. Можаєва і О. Маріаш – дипломи ІІ і ІІІ ступенів цієї ж олімпіади; 2009 р. на другому етапі Всеукраїнської студентської олімпіади за напрямом «Журналістика та інформація» зі спеціальностей «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Реклама і зв’язки з громадськістю» студентка Т. Пуйко посіла ІІ місце, М. Рибченко та Н. Вишневська – V місце. Того ж року студенти Е. Балог та І. Надворна стали лауреатами І і ІІ ступенів ІХ Всеукраїнського фестивалю студентської художньої творчості «Весняна хвиля»; 2010 р. Н. Вишневська посіла ІІ місце на другому етапі Всеукраїнської студентської олімпіади, 2011-го – М. Рибченко зійшла на третю сходинку цих медійних змагань, 2012-го такого ж успіху досягла Ю. Дуб, а в 2015-му – М. Гараздій. Із 2017 р. перемоги почали здобувати й рекламісти. Того року студентка А. Нечипорук виборола І місце зі спеціальності «Реклама та зв’язки з громадськістю». За рік такого ж результату досягла А. Кирилова, а в 2019 році – К. Кузьміна. 2018 р. студентка спеціалізації «Реклама та зв’язки з громадськістю» Ольга Стахова перемогла у всеукраїнському форумі «Праволюдяність: mediafest».

Студенти й випускники відділення журналістики активно проводять дозвілля: грають у КВК, займаються художньою самодіяльністю, виступають у турнірах із міні-футболу, беруть участь у Дні першокурсника, Дні філолога, благодійних ярмарках, літературних вечорах. Доброю традицією на відділенні журналістики стало проведення медіафестивалю «Інформаційна миска», під час якого студенти і викладачі відпочивають, варять смачний бограч, змагаються у спортивних та інтелектуально-розважальних конкурсах тощо.

Із часу заснування кафедра підготувала кількасот висококваліфікованих спеціалістів, які працюють у редакціях телерадіостудій, інтернет-видань, газет, інформаційних агенцій, а також у пресслужбах і рекламних агентствах. Випускники відділення охоче долучаються до заходів, організованих на відділенні журналістики, проводять майстер-класи для молодших колег на базі УжНУ.

Міжнародна співпраця

У 2005 році кафедра журналістики стала учасником Проєкту Європейського союзу/TACIS ВВС «Розвиток медіанавичок – Україна», у межах якого майже всі викладачі пройшли стажування у Тресті Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі в Лондоні. Коштом проєкту було дообладнано телерадіоцентр УжНУ, що забезпечує якісну фахову освіту студентів у галузі електронних ЗМІ – телебачення та радіо.

2007 року майже всі члени кафедри були залучені до укладання лексикографічної праці «Словник журналіста: терміни, мас-медіа, постаті» (виданого за кошти Посольства США в Україні).

У 2012 р. завдяки фінансуванню шведського Медіаінституту FOJO вийшла друком «Книга ідей для викладачів журналістики» – результат партнерства шведського та українських вишів (у підготовці видання взяли участь, зокрема, і викладачі кафедри журналістики Ю. Бідзіля, І. Бабущак, Г. Шаповалова, Г. Шумицька).

У 2018–2019 рр. викладачі і студенти відділення – члени громадської організації «Медіа перспективи» (заснованої 2006 р.) – реалізували проєкт під егідою Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні «Сприяння етнічній толерантності в Закарпатті шляхом запуску мультимедійної платформи». У межах проєкту заснована медіаплатформа «Media Vista», щомісяця відбувалися навчально-практичні тренінги для викладачів і студентів відділення, медійників, представників нацменшин.

Із 2018 р. кафедра представляє УжНУ в масштабному міжнародному проєкті «DESTIN. Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism» за програмою Європейського Cоюзу Erasmus+ КА 2. Він має на меті модернізацію бакалаврських і магістерських програм із журналістики відповідно до європейських стандартів.

Навчально-творча база

У редакції «Погляду»
У редакції «Погляду»

Із січня 1999 р. на базі відділення журналістики видається єдина на Закарпатті студентська газета «Погляд» (гол. редактор – доц. В.Ю. Тарасюк), при редакції якої діє навчально-творча лабораторія, де студенти на практиці застосовують знання з різних дисциплін. У часописі знаходять відображення події з життя усього УжНУ.

Із 2005 р. функціонує телерадіоцентр, створений завдяки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (завідувач – О. А. Лабунець). Значну частину обладнання для нього вдалося отримати 2007 р. за проєктом ЄС/TACIS BBC «Розвиток медіанавичок – Україна». На базі телерадіоцентру тривають заняття з телевізійної, радійної журналістики, дисциплін спеціалізації. Здобувачі фаху вчаться працювати з технікою, створюють, записують і монтують теле-, радіопрограми.

У 2006 році на відділенні запрацював пресклуб молодого журналіста «Медіа перспективи» (керівник – доц. В. Ю. Тарасюк, заступниця – викл. Н. В. Толочко, координатори – студенти). З часу заснування у пресклубі відбулися сотні заходів: зустрічей, круглих столів, лекцій, тренінгів, презентацій тощо за участі українських та закордонних представників медіа та інших галузей.

Із 2010 р. функціонує Сайт відділення журналістики (гол. редактор – ст. викладач В.І. Путрашик). Нині ресурс зазнає оновлення й оптимізації, щоб бути потужним мультимедійним майданчиком у навчальній діяльності молодого покоління журналістів, що здобувають фах в Ужгородському університеті.

2013 року силами викладачів і студентів відділення журналістики за підтримки керівництва вишу створено «Медіацентр УжНУ» (директор – доцент Г.В. Шумицька, гол. редактор – ст. викладач В.І. Путрашик) – спеціалізований автономний підрозділ університету, покликаний презентувати широкій громадськості здобутки навчально-виховного процесу, наукової, методичної та дослідно-експериментальної діяльності науково-педагогічного колективу, спортивних досягнень, організації дозвілля студентів тощо такого потужного науково-навчального осередку краю, як УжНУ.

2018 р. у межах вищезазначеного проєкту під егідою Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні на відділенні журналістики заснували мультимедійну платформу «Media Vista» (координатор – викл. Н. В. Толочко). Її діяльність в основному спрямована на забезпечення інформаційних потреб представників різних етносів Закарпаття, дотримання етичних норм журналістами, підвищення ефективності співпраці громадських організацій та ЗМІ тощо. На базі мультимедійної платформи здійснюється інформаційна діяльність ГО «Медіа перспективи» та навчання (тренінги, лекції, семінари, майстер-класи, презентації) молодих фахівців.