Про нас

З історії відділення журналістики УжНУ

Журналістика УжНУ – напрям підготовки фахівців та спільнота людей, захоплених  медіа.

Ми навчаємо важливим професіям сучасності, котрі є основою демократії, асоціюються зі свободою та креативом. Разом із нами ви пізнаєте світ комунікації, поринете в атмосферу творчості й дружби, заснованої на спільних цінностях та інтересах.

Наша мета - зробити життя кращим за допомогою слова, зображення і звуку. Ми навчаємо студентів висловлювати думки та ідеї так, щоб вони були почуті і зрозумілі кожному.

Кафедра журналістики УжНУ забезпечує якісну підготовку журналістів, рекламістів та піарників, міжнародних журналістів. Сучасні підходи до навчання та дозвілля, оснащені технікою навчально-практичні лабораторії, співпраця з провідними університетами України та закордонними осередками журналістської освіти, – це те, що приваблює молодих, амбітних студентів, які прагнуть стати професіоналами в галузі масової комунікації.

Перший набір з академнаставником Юрієм Бідзілею
Перший набір з академнаставником Юрієм Бідзілею

Наша історія:

1997 рік – в Ужгородському національному університеті впровадили спеціальність «журналістика»

2000 рік – створили кафедру

2015 рік – кафедра почала здійснювати набір студентів ще й за спеціальністю «реклама та зв’язки з громадськістю»

2022 рік – відкрили набір на спеціальність «міжнародна журналістика»

Навчально-творча база

Із січня 1999 р. на базі кафедри журналістики видається єдина на Закарпатті студентська газета «Погляд» (гол. редактор – доц. В. Тарасюк), при редакції якої діє навчально-творча лабораторія, де кожен може спробувати попрацювати. Щомісячник пише про життя УжНУ, а головні дописувачі – студенти кафедри.

Із 2005 р. функціонує телерадіоцентр, створений завдяки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (завідувач – викл. О. Лабунець). Значну частину обладнання для нього вдалося отримати 2007 р. за проєктом ЄС/TACIS BBC «Розвиток медіанавичок – Україна». Оновлення техніки відбулося завдяки таким проєктам – «Сприяння етнічній толерантності в Закарпатті шляхом запуску мультимедійної платформи» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, а також «DESTIN» за програмою Європейського Cоюзу Erasmus+ КА 2. На базі телерадіоцентру тривають заняття з телевізійної, радійної, онлайнової журналістики, дисциплін спеціалізації. Студенти вчаться працювати з технікою, створюють, записують та монтують теле- та радіопрограми.

У телерадіостудії
У телерадіостудії

У 2006 році запрацював пресклуб молодого журналіста «Медіа перспективи» (керівник – доц. В. Тарасюк, заступниця – доц. Н. Толочко, координатори – студенти). З часу заснування у пресклубі відбулися сотні заходів: зустрічей, круглих столів, лекцій, тренінгів, презентацій тощо за участі українських та закордонних представників ЗМІ та супутніх галузей. 

Із 2010 р. функціонує Сайт кафедри журналістики (гол. редактор – ст. викладач В. Путрашик) – потужний мультимедійний майданчик у навчальній діяльності молодого покоління журналістів, що здобувають фах в Ужгородському університеті. 

2013 року запрацював «Медіацентр УжНУ» (гол. редактор – ст. викладач В. Путрашик, журналісти – викладачі і студенти) – спеціалізований підрозділ, покликаний презентувати широкій громадськості здобутки навчально-виховного процесу, наукової, методичної та дослідно-експериментальної діяльності науково-педагогічного колективу, спортивних досягнень, організації дозвілля студентів тощо такого потужного науково-навчального осередку краю, як УжНУ.

2018 р. у межах вищезазначеного проєкту під егідою Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні створили мультимедійну платформу «Media Vista» (координатор – доц. Н. Толочко). Діяльність спрямована на забезпечення інформаційних потреб представників різних етносів Закарпаття, дотримання етичних норм журналістами, підвищення ефективності співпраці громадських організацій та ЗМІ тощо. На базі мультимедійної платформи здійснюється інформаційна діяльність ГО «Медіа перспективи» та навчання (тренінги, лекції, семінари, майстер-класи, презентації) молодих фахівців. Студенти мають можливість працювати із соціальними мережами та створювати якісний медіаконтент.

Міжнародна співпраця

У 2005 році кафедра журналістики стала учасником Проєкту Європейського союзу/TACIS ВВС «Розвиток медіанавичок – Україна», у межах якого майже всі викладачі пройшли стажування у Тресті Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі в Лондоні. Коштом проєкту було дообладнано телерадіоцентр УжНУ, що забезпечує якісну фахову освіту студентів у галузях радіо та телебачення.

2007 року майже всі члени кафедри були залучені до укладання лексикографічної праці «Словник журналіста: терміни, мас-медіа, постаті» (виданого за кошти Посольства США в Україні). 

У 2012 р. завдяки фінансуванню шведського Медіаінституту FOJO вийшла друком «Книга ідей для викладачів журналістики» – результат партнерства шведського та українських вишів.

У 2018–2019 рр. викладачі і студенти реалізували проєкт під егідою Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні «Сприяння етнічній толерантності в Закарпатті шляхом запуску мультимедійної платформи». У результаті заснована медіаплатформа «Media Vista», щомісяця відбувалися навчально-практичні тренінги для викладачів і студентів, медійників, представників нацменшин. 

У 2018–2022 рр. кафедра представляла УжНУ в масштабному міжнародному проєкті «DESTIN. Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism – Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність та професіоналізм» за програмою Європейського Cоюзу Erasmus+ КА 2. Учасники модернізували бакалаврські й магістерські програми з журналістики відповідно до європейських стандартів; розробили Національні рекомендації для журналістської освіти; здійснили ознайомчі поїздки до закордонних центрів підготовки журналістів (Велика Британія, Швеція, Польща); налагодили співпрацю зі стейкхолдерами; підготували онлайн-курси з медіаграмотності тощо.

Дозвілля студентів

Медіафестиваль «Інформаційна миска»
Медіафестиваль «Інформаційна миска»

Студенти беруть участь у різноманітних заходах, таких як КВК, спортивні турніри, Дні першокурсника, Дні філолога, благодійні ярмарки та літературні вечори і різноманітні конкурси, як-от «Міс та Містер факультету».

Доброю традицією кафедри є проведення медіафестивалю "Інформаційна миска", де студенти разом із викладачами виїжджають на відпочинок за місто, варять бограч, змагаються у різних спортивних та розважальних конкурсах, та мають можливість поспілкуватися неформально.

Кафедра журналістики успішно підготувала сотні висококваліфікованих фахівців, які займаються журналістикою в різних сферах ЗМІ, таких як телебачення, радіо, інтернет-видання, газети, інформаційні агенції, а також в пресслужбах та рекламних агентствах. Випускники активно долучаються до подій, що організовуються на базі кафедри журналістики, та проводять майстер-класи для молодших колег.

Наші студенти працюють тут:

Більше про навчання на кафедрі ви можете дізнатися на сайті Ужгородського національного університету

 

13.01.2020
Наталія Толочко

Приєднуйся до нашої медіародини!

Проконсультуйся з нами щодо вступу, розпитай про все, що хвилює.
Проконсультуватися

Телефон

БУДЬМО НА ЗВ'ЯЗКУ

+380 (312) 64-32-46

Адреса

ПИШІТЬ, ЗАХОДЬТЕ
Україна, 88000, 
м. Ужгород, 
вул. Університетська, 14, 
аудиторія 416