Освіта під час війни: про досвід студентки з Сум, яка навчається в укритті

Юлія Калуш –  студентка машинобудівного фахового коледжу Сумського державного університету, навчається на спеціальності «Комп’ютерні науки». Народилася та виросла в Білопіллі, маленькому містечку на Сумщині, вступила до коледжу у 2022 році, коли повномасштабна війна вже змінила наше життя… Більша частина її освітнього процесу триває в укритті, адже повітряні тривоги в місті – понад 15 годин. Але це не заважає дівчині та її однокурсникам здобувати знання.  

З початку навчання в коледжі Юлія навчалася на дистанційній формі через небезпеки та відключення світла. Вже з другого семестру повернулися до очних занять, сподіваючись на стабільність. Однак на початку літа почали ширитися чутки про нові спроби нападу на Суми. Чимало студентів залишили місто, але згодом повернулися і продовжили навчання в умовах невизначеності.

6 серпня 2024 року, коли Збройні сили України перетнули російсько-український кордон поблизу Суджі, місто Суми стало мішенню для масованих обстрілів. Постійні тривоги ставали частиною повсякденного життя. Укриття були переповнені, а виїхати з міста було практично неможливо через затори. Але навчальний рік у коледжі розпочали у форматі дистанційного навчання з «плаваючим» графіком.

«Впродовж першого місяця ми намагалися навчатися, попри тривоги, які часто затягувалися на кілька годин. Але ситуація змінилася: час тривог збільшився до 17 годин, і було вирішено, що ті, хто живе в гуртожитку, можуть відвідувати коледж та займатися в укритті. Інші студенти, які виїхали, мали можливість приєднуватися до занять в онлайн-форматі», – розповідає Юлія.

Навчальний процес в укритті, в умовах небезпек – це дуже непросто. Стрес і тривожні думки сильно впливають на якість освіти. Проте студенти відчувають підтримку викладачів, куратора, психолога.

«Коли ми разом, стає не так страшно. Час від часу чути вибухи та гудіння дронів, і це дійсно відволікає. У коледжі ми обладнали укриття всім необхідним: теплими пледами, чаєм, питною водою, солодощами та запасами їжі. У вільний від навчання час граємо в ігри, багато спілкуємося. Це сприяє комфорту, допомагає хоча б трохи відволіктися в особливо небезпечні моменти», – поділилася студентка.

У таких умовах студенти машинобудівного фахового коледжу СумДУ продовжують навчання. Утім керівництво коледжу вирішило з листопада продовжити навчання у дистанційному форматі, адже рівень небезпек, на жаль тільки зростає. Незважаючи на всі труднощі, молодь продовжує вчитися, мріяти про мирне майбутнє і підтримувати одне одного в ці непрості часи.

 

Олена Лазня, студентка кафедри журналістики

 

Приєднуйся до нашої медіародини!

Проконсультуйся з нами щодо вступу, розпитай про все, що хвилює.
Проконсультуватися

Телефон

БУДЬМО НА ЗВ'ЯЗКУ

+380 (312) 64-32-46

Адреса

ПИШІТЬ, ЗАХОДЬТЕ
Україна, 88000, 
м. Ужгород, 
вул. Університетська, 14, 
аудиторія 416