Неділя, 18.11.2018, 17:37
  Ви увійшли як Гість | Група "Гiсть" | RSS
Вітальня НовиниРеєстраціяВхід
[Розширений пошук]
Навігація
Хмарка теґів
Категорії розділу
Призначення [1]
Зустрічі [5]
Одним абзацом [1]
Нові видання [1]
У підрозділах [1]
Із-поміж ювілеїв [3]
Звіти і вибори [1]
У ритмі свята [4]
Наукові заходи [3]
Акція [7]
Інтерв’ю [11]
До свята [3]
КВН [2]
Спорт [1]
Публіцистика [1]
Ровесник [10]
Знай наших! [2]
Помешкання [1]
Дозвілля [5]
Практичні заняття [2]
Опитування [2]
Рейтинги [0]
Подарунки [0]
Цілком відверто [3]
Літературні дебюти [2]
Проекти [2]
Eкcкурсії [2]
Aнонс [6]
Актуально [2]
Враження [13]
Хобі [1]
Наші колеги
Головна » » "Погляд" » У ритмі свята

Королeвське Євангеліє. Післямова до ювілею
Королевському Євангелію - 610 років
Минулого року на Закарпатті відзначали 610-річчя найдавнішої збереженої кириличної книги нашого краю – Королевського Євангелія. Відбулася наукова конференція, у котрій узяли участь імениті вчені з усієї України (кафедру журналістики УжНУ представляли Г.В. Шумицька і Г.В. Шаповалова); було відкрито пам’ятний знак, присвячений Євангелію; написано чимало статей, знято телевізійні сюжети…
3 червня 2012, Королево
Здавалося, що ювілейний рік мине – і про книгу знову забудуть. Але долею рукопису перейнялися небайдужі люди, тому й зараз триває робота над дослідженням і популяризацією Королевського Євангелія.

Нещодавно, на свято Трійці, у Королеві знову зібралися, щоб ушанувати найдавнішу книгу Закарпаття. Формальним приводом для цього стала презентація поштової листівки із зображенням Королевського Євангелія. Ідея створення такої листівки належить членові-кореспонденту НАН України Василеві Німчуку, а реалізована вона за сприяння голови Виноградівської райради Олега Любімова. На презентації були присутні науковці Йосип Кобаль, Сергій Федака, Микола Вегеш, Ігор Зомбор, Володимир Смоланка, митці Анатолій Гайдамака, Володимир Ньорба, Олег Ільчин, представники обласної ради на чолі з Іваном Балогою.

Ведучим був відомий королівчанин – голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Густі. Фотохудожник Олег Ільчин продемонстрував присутнім світлини Королева у рамках проекту «Виноградівщина – очима фотомитців». Поштову листівку «Королевське Євангеліє 1401 року» презентував її автор – фотограф Володимир Ньорба.

Василь Густі та Йосип Кобаль
Завідувач відділу археології Закарпатського краєзнавчого музею Йосип Кобаль окреслив історичні умови, за яких було створено книгу. Як стверджує дослідник, у часи появи Королевського Євангелія книга була надзвичайною рідкістю, папір в Угорщині не виробляли, а завозили з Італії.

Виготовлення книги було дуже дорогим: тоді на витрачені кошти можна було придбати величезні земельні ділянки. Сьогодні вартість переписування Євангелія, на думку Йосипа Кобаля, можна б прирівняти до вартості кількох дорогих автомобілів. Однак у духовному плані пам'ятка безцінна.

Одарка Долгош
Кафедра графічного дизайну Закарпатського художнього інституту на чолі з Одаркою Долгош узялася створювати макет оригіналу Королевського Євангелія – для того, щоб можна було робити подальші дослідження і здійснювати реставраційні роботи. 360 сторінок книги вже відтворені в електронному вигляді.

Студенти ЗакХІ працюють над відтворенням тексту Євангелія
За словами Одарки Долгош, Королeвське Євангеліє – дуже цінна пам’ятка не тільки з погляду історії, але й мистецтвознавства. Студенти-першокурсники Закарпатського художнього інституту пташиними перами перемальовують (!) найцінніші сторінки Королевського Євангелія, використовуючи фарби й папір, близькі до оригінальних. Експозиція відтворених аркушів пам'ятки перебуватиме в Королеві до вересня, а потім знову повернеться до Ужгорода.

Народний художник України, академік Академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолій Гайдамака запропонував побудувати музейний комплекс європейського рівня, присвячений Королeвському Євангелію.

Проект музею Королевського Євангелія: пам'ятка має зберігатися в спеціальній капсулі в приміщенні під землею
За планом, музей може мати форму свічки, буде виконаний у стилі традиційної закарпатської архітектури, а навколо будуть розміщені 365 каменів із зображенням кожної сторінки Євангелія.

Зліва – оригінал сторінки Євангелія, справа – перемальована копія
Зліва – оригінал сторінки Євангелія, справа – перемальована копія
Задуми виглядають дещо фантастично, але якщо цей проект буде реалізовано, то Королевське Євангеліє стане однією з небагатьох у світі книг, для яких спеціально побудовано музей.

Чи міг подумати Станіслав Граматик, який скромно називав себе многогрішним, переписуючи в мальовничому Королеві 1401 року Євангеліє, що його творіння житиме сотні років? Сьогодні Королевське Євангеліє повертається із забуття. Як і півтисячі років тому, воно об’єднує навколо себе небайдужих до історії й культури Закарпаття людей. Зараз важливо зберегти одну з найдавніших в Україні книг, написаних на папері, і, можливо, здійснити її факсимільне видання.

Книги й справді мають свою долю. А їхня доля часто залежить від нас.

Василь Шаркань, викладач кафедри журналістики УжНУ
Категорія: У ритмі свята | Додав: Василь_Шаркань (23.06.2012) | Автор: Василь Шаркань
Переглядів: 968 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/5


Всього коментарів: 1
1 Шумицька  
Бажаю сил, завзяття і наснаги Одарці Іванівні та її учням ! Це справа, яка робиться на віки ! Гадаю, що ця Книга не будь-кому далася б до рук.
Невтомності Олегу Любімову та іншим ентузіастам !
"Бо коли ти завзято працюєш, то єднаєшся з собою, з природою, з Богом. А коли ти робиш щось із любов’ю, наповнюєш те диханням своєї душі. І се є частка самої Любови" (це з "Вічника" Мирослава Дочинця).
Скільки талановитих і небайдужих людей навколо нас :) встигаймо лиш їх бачити і чути :) і долучатися до гарних справ:)

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук у словниках

Відділення журналістики УжНУ © 2018 • Передрук матеріалів сайту можливий за умови гіперпокликання на них •  Хостинг від uCoz