"Свобода" прийшла в Україну через Ужгород
Вітальня » 2012 » Листопад » 10 » "Свобода" прийшла в Україну через Ужгород
"Свобода" прийшла в Україну через Ужгород
Керівник прес-клубу, доцент кафедри журналістики Галина Шумицька відкриває засідання
Ще тільки вчора у затишній аудиторії 406 були шведські викладачі й практики медіасфери, як уже наступного, п'ятничного, дня до прес-клубу молодого журналіста "Медіаперспективи” завітали інші іноземні гості — головний редактор видання українців Америки "Свобода” Петро Часто, його донька — Еріка Слуцька та голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин. До них приєднались і їхні колеги з України — книговидавці Ярослав Федишин та Дмитро Федака.

Про автора розповідає Дмитро Федака
Привід був подвійний — відзначення Дня української письменності та мови й представлення книги "Вільне слово американської України: до 120-річчя газети "Свобода”, автором якої є очільник найстарішої україномовної "вістки” за океаном.

Дмитро Федака розповів про автора історичної монографії, його дитячі та юнацькі роки, проведені в польській Лемківщині та Україні, зокрема на Закарпатті. Також він відзначив і той факт, що "Свобода” видавалась щоденно, а останнім часом через зменшення фінансування була змушена скоротити свій штат і стати тижневиком.

Петро Часто – про свою працю
Опісля "преамбули” закарпатського книговидавця Петро Часто розповів про формування ідеї майбутнього дослідження. На нього вплинув і той факт, що ця газета є найстарішим виданням закордонних українців. "Коли я прийшов у редакцію "Свободи” у 1990 році, то  одразу зрозумів, що йдеться про загальноукраїнське явище. І на сьогодні – це унікальне видання, адже навряд чи якась інша нація може похвалитися газетою з такою давньою історією”, – розповів заокеанський гість. Сам Петро Часто працював над монографією два роки.

Еріка Слуцька, донька автора, стала художником-оформлювачем видання
Еріка Слуцька, донька автора, розповіла, чому саме так виглядає книга і те, чим може вона привабити читача. "Кожен розділ має на початку зображення примірника того періоду, про який написано у відповідній частині книги. Але ми зробили так, щоб читач міг прочитати і випуски. Тут усього 52 розділи. А обкладинкою хотіли зацікавити читача”, - розповідає оформлювач монографії.

Ярослав Федишин повідав аудиторії, що видавництво "Timpani”, директором якого він, власне, є, друкує переважно наукові книжки. Але останнім часом у світ все більше виходить і художньої, і дитячої літератури. Цьому сприяє і активна співпраця з Іваном Яцканином.

Ярослав Федишин, директор видавництво "Timpani”, яке видрукувало книжку
Також пан Ярослав поділився історією про знайомство з Петром Часто, результатом якого і є книга про найстаріше видання української діаспори.

Іван Яцканин, голова Спілки українських письменників Словаччини
Голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин розповів про своє знайомство з Петром Часто ще за часів його роботи в ужгородському видавництві "Карпати”. Також гість зі Словаччини висловив думку, що, на превеликий жаль, не знайдеться, мабуть, ентузіастів, які би зробили подібне видання про українські видання Пряшівщини.

Петро Часто зауважив про різницю між українськими та закордонними медійними підходами. На його думку, американська журналістика є більше інформативою, а українська — емоційнішою.

Віталій Завадяк, Сергій Федака та Олександр Гаврош
Викладач кафедри журналстики УжНУ Віталій Завадяк згадав про власну наукову розвідку на тему "Україна у публіцистиці Петра Часто”, а відомі закарпатські публіцисти Олександр Гаврош та Сергій Федака відзначили той факт, що Закарпаттю конче потрібне видання такого типу про історію крайових часописів, і закликали молодих науковців активніше долучатися до благородної і корисної для сучасників і нащадків справи.

На завершення гості поспілкувались з молодими студентами-журналістами Закарпаття.

Ще фото із презентації книжки "Вільне слово американської України: до 120-річчя газети «Свобода»"

Дмитро Федака
Петро Часто
Галина Шумицька