Середа, 21.11.2018, 13:10
  Ви увійшли як Гість | Група "Гiсть" | RSS
Вітальня Пульс відділенняРеєстраціяВхід
[Розширений пошук]
Навігація
Хмарка теґів
Категорії розділу
Телевізія [0]
Ayдioпроекти [2]
Паперові ЗМІ [0]
Відео [1]
Радіо «Медіаперспективи» [13]
Наші колеги
Вітальня » Пульс відділення » Творчі майстерні » Ayдioпроекти

Літературні портрети: Іван Чендей
07.05.2012, 10:47

Клікніть для перегляду слайдшоу
Цього року Іванові Чендею, письменнику, кіносценаристу та першому лауреату Шевченківської премії на Закарпатті виповнюється 90 років. У день ювілею відомого народознавця серед нас не буде: Іван Михайлович відійшов у вічність у 2005 році. Втім на скрижалях літературних здобутків ХХ століття його ім’я вписано навіки.

Завжди сильний і стійкий у душі, він не підкорився тоталітарній системі. Вічне бунтарство не завадило ліричній натурі: до кінця життя митець лишився тонким психологом людських душ. Вважав талант обов’язком, тим скарбом, «що його носити нелегко, а мати – велика відповідальність перед народом, перед добою».

Для багатьох закарпатців Іван Чендей досі залишається духовною опорою. Патріархом назве його інший закарпатський письменник і лауреат Шевченківської премії Петро Скунць: «Для мене Чендей – кремезний і неподатливий верховинець, що звик жити з роботи і, увірвавшись у світ фальшивих діянь зі своєю правдою, нажив собі ворога в самій системі влади. Інакше б ті дрібні служителі, які з ним повели війну, виглядали просто смішними пігмеями перед його могутньою силою і талантом».

Зрозуміло, що постать Івана Чендея у літературних колах не може лишатися непомітною. Навіть 10-річний період забуття відлунює спогадами сучасників і соромом тих, котрі насмілилися його осквернити. Тому сьогодні, як ніколи, важливі думки, згадки про нього, особливо з вуст людей, які знали і вірили у невмирущість таланту митця.

Тож пропонуємо вам літературний мінімум, екскурс у минуле, створений на основі пошуків, спостережень, розмов із близькими та друзями Івана Чендея. Сподіваємося, що запропоновані миті з життя відомого письменника стануть поштовхом до глибшого вивчення його творчості.
Cім віх у житті Івана Чендея

Життя <...> нерідко випробовувало мене люто, кришило і дробило. От, на моє щастя, воно мене ніяк не змогло покришити, роздробити, зламати, зігнути. Подібне сталося і через мою велику любов до слова. Саме в роботі над словом я нерідко знаходив притулок для зраненого серця, коли все інше втрачало будь-яке значення. Можливо, саме через фанатичну любов до слова я і вижив досі.
Іван Чендей(І)

20 травня 1922 р.
у селищі Дубовому на Тячівщині народився український письменник, кіносценарист, лауреат Шевченківської премії у галузі літератури.(ІІ)

1945 р.
— початок журналістської діяльності у газеті «Закарпатська правда».(ІІІ)

 1955 р.
— побачила світ перша збірка оповідань молодого автора ”Чайки летять на Схід”.(IV)

1964 р.
— Іван Чендей разом із Сергієм Параджановим написав сценарій до фільму «Тіні забутих предків».


(V)

1968 р. — після виходу шостої прозової збірки Івана Чендея "Березневий сніг" письменника виключили з партії, не друкували 10 років.(VI)

1982 р. — у видавництві «Дніпро» вийшов перший двотомник Івана Чендея, тиражем 65 тисяч примірників.
(VII)

1994 р. — за книгу ”Калина під снігом” та повість ”Іван” удостоєний Державної премії України ім. Т. Шевченка.У творах прозаїка складними є взаємини ідеалу та дійсності, зате природно звучить любов до рідної землі, вірність моральним заповітам предків.
Ольга КозійВідеофільм про Івана Чендея
Ідею літературного портрета Івана Чендея втілили: Наталія Каралкіна, Артур Корнієнко, Роберт Папп, Наталія Шандра, Катерина Галас, Ванда Мільо, Марина Шишола, Марина Яцола.
Фото з архіву Івана Ребрика та Марії Чендей-Трещак.
Відео з сімейного архіву Івана Чендея.
У радіокомпозиціях використано музику Yann Tiersen, Мирослава Скорика та «Гудаків»
Категорія: Ayдioпроекти | Додав: Путрашик
Переглядів: 2232 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/7


Усього коментарів: 2
1 Наталія_К  
радість теж ділиться на частини, коли здобувається спільними зусиллями) yahoo думаю, це саме той випадок, коли всі нарешті дочкалися завершення і "сайтового" втілення тих дискусій та компромісів, через які довелося пройти під час дослідження постаті цієї геніальної людини. дякую усім, хто долучився, прошу вибачення у тих, кого трохи дратувала під час роботи pardon wink
втім, думаю, що більша частина запланованого вдалася, ну, а все інше лишилося поза кадром і цим сайтом wink

2 Шумицька  
золоті мої дітлахи :)))
я вас обожнюю:)))
ви ще самі не усвідомлюєте, ЩО ви зробили !!!
а я лише здогадуюся :)
Василю Івановичу, це найкраща модульна робота, яку мені доводилося коли-небудь читати, слухати, відчувати ...
гадаю, що наші діти ще не раз приємно здивують нас, але це неперевершено !!!
дорогі студенти, треба давати знати громадськості, що матеріал тут!!!
і ви знаєте, як це зробити!!!
обов’язково зателефонуйте усім, хто вам допомагав!!!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук у словниках

Відділення журналістики УжНУ © 2018 • Передрук матеріалів сайту можливий за умови гіперпокликання на них •  Хостинг від uCoz