Неділя, 19.11.2017, 23:26
Вітальня » 2012 » Серпень » 21 » Ворочівські легенди давнини причаровують
Ворочівські легенди давнини причаровують

Ярміла Гармасій
Мандрувати закарпатськими селами не менш цікаво, аніж шукати щось особливе у закордонному туризмі. Безліч людей мріють відвідати різні країни світу, натомість не помічають красу рідного краю. А, виявляється, звичайним приміським маршрутом можна краще пізнати мальовничі панорами Закарпаття. Я у цьому переконалася.

Дорогу до Ворочова, що в Перечинському районі, можна подолати тільки через підвісний міст, а далі величезне кукурудзяне поле доведе до села. Після цього зрозуміла, чому Ганна Гавришак – завідувач бібліотеки – з іронією сказала: «Ворочово – село, відірване від комунікації». Вона з радістю розповіла цікаві легенди про сільську місцину, від яких походить назва села.

Перша письмова згадка про село датується в літописах 1552 роком. До 1995 року село називалося Ворочево. Одна з легенд розповідає, що під горою Темник мешкали опришки, котрі дістали прізвисько «вори», і саме тому цю місцевість стали називати Ворочово. Інші перекази оповідають, що перші поселенці села мали назву Грабенки і проживали в лісі, де був потічок Ворочівка, в якому вода ніби «ворчить», тому село й отримало таку назву.

Однією з цікавинок місцевості є колоритні діалектизми, до прикладу слово «нелапший», що означає «недобрий», «не ліпший». Яскравими є тут і прізвища людей, що здебільшого походять від власних імен (Яцько, Матій, Андрійцьо, Васильчак, Опаленик тощо).

За переказами сучасників, в селі на пагорбі урочища Потічки було збудовано дерев’яну церкву з двома дзвонами. Зараз там стоїть кам’яний хрест. Одним із цікавих обрядових моментів, який дійшов до наших часів, є «скочення великодніх пасок» з церковного пагорбу, оскільки в окремих закарпатських селах слід було якнайшвидше прибути додому з кошиком. Той, хто прибіг додому першим, уважався найкращим господарем.
Теперішню типову кам’яну церкву базилікової форми збудували у 1850-1859 роках, і також з двома дзвонами. Розмалював її Сіон Сільвай, який походив із с. Сусково на Свалявщині, працював парохом у селі Ворочові (1909—1925). Крім того, священик був поетом, художником, композитором, драматургом. Свої твори він писав живою народною мовою, організував сільський хор, для якого писав пісні: «При поточині, при старім млині, сиділо дівча з хлопчиком», «Пішов би я на войну, якби не стріляли, якби замість гранат кромплямі метали», «Стара баба» та інші. У Ворочові літні люди залюбки на весіллях співають їх ще й до сьогодні.

У 1922 році у селі була організована читальня «Просвіти». Також ворочівці пишаються й своїми уродженцями – Іваном Опалеником, який був солістом Заслуженого Закарпатського державного народного хору, Василем Опалеником, який учнем приніс в село «Кобзар» Т. Шевченка, котрий обійшов всіх мешканців. Будучи сільським учителем, організував у рідному селі драматичний гурток і 90-членний змішаний хор, відомий і за межами Ворочова. У березні 1939 року його замучили угорські жандарми.

У селі діють дві конфесії – православна і греко-католицька. За браком коштів греко-католицька церква є недобудованою. Значну роботу в будівництво цієї церкви вкладає мешканець села Йосип Ваган – народний умілець, майстер зведення покрівлі церков та будинків.

Скільки ж ще цікавинок приховує в собі село Ворочово? Цього, напевно, не знають навіть найдосвідченіші історики і краєзнавці. Але незважаючи на те, що влітку багато працівників йдуть у відпустку, все ж таки вдалося дізнатися про ворочівські сторінки минулого, сільську місцину та багато іншого. Це невеличке село на якусь мить здалося місцевістю Богом даної краси, до якої так прагне європейський турист.

Категорія: Студенти | Переглядів: 447 | | Рейтинг: 5.0/1

«  Серпень 2012  »