Неділя, 18.02.2018, 20:12
  Ви увійшли як Гість | Група "Гiсть" | RSS
Вітальня БлоґиРеєстраціяВхід
[Розширений пошук]
Навігація
Хмарка теґів
Категорії розділу
Викладачі [4]
Студенти [170]
Наші випускники [12]
Наші гості [2]
Андрій Чижевський [0]
Наші колеги
Вітальня » 2013 » Листопад » 27 » 13 відтінків фанфікшену
07:41
13 відтінків фанфікшену

Єлізавета Зеленюк
Чарлі Браун: Ще хтось залив усі неопубліковані книги. Спочатку я подумала, це фанфік, але виявилось, що це праці Едлунда.
"Надприродне", 9.04.
Ви: ?
Тоді це есе для вас.

Порушити тему фікрайтерства я хотіла вже досить давно, однак притлумила це поривання з двох причин. По-перше, фан-творчість навряд комусь цікава. По-друге, про неї й без того багато хто знає, здавалося мені.
Я б і надалі перебувала у стані флегматичної пасивності, якби не літературний вечір 7 листопада. На перший пункт моїх сумнівів університетський захід не вплинув. Проте я виявила, що навіть поціновувачів літератури збиває з пантелику кумедний термін «фанфік».
Я ніколи не помічала в собі й паростків націоналізму, проте мене дивує, що в Росії фікрайтери гордо б’ють себе у груди і гукають про власне престижне хобі на всі околиці, коли українці й не чули, що воно таке – «фікрайтер».

Що це?
Отож, розпочнемо з алфавіту, як то кажуть. Фанфік – твір, написаний шанувальниками оригінального витвору мистецтва. Цей абстрактний «витвір мистецтва», або фендом, на щастя, повинен відноситися до однієї з 10-ти конкретних категорій: 1) Аніме і манга; 2) Книги; 3) Мультфільми; 4) Ігри; 5) Фільми і серіали; 6) Відомі люди (RPF), 7) Оріджинали; 8) Комікси; 9) Мюзикли; 10) Інше (трансформовані жанри).
Фанфік (фік, фф) створюється на основі оригінального сюжету певного фендома, що належить до відповідної категорії, або з використанням персонажів цього фендома. До прикладу, категорія: Ігри; фендом: Half Life.
Існують фанфіки із змішаними категоріями і фендомами - кроссовери. До прикладу:
"Покинувши ТАРДІС, Доктор запитав:
- Де ми опинилися цього разу?
- Схоже, у країні Оз, - вражено відповіла Роза".
Фікрайтер, відповідно, автор фанфіка.

Навіщо потрібні фанфіки?
Уявіть-но ситуацію. Ви додивилися 8 сезон "Хауса" і розумієте, що посмак від нього ледь не такий самий, як від "Реквієм за мрією". По-перше, Вілсон, якого ви вподобали ще з першого сезону, точно помре. По-друге, ви палкий фанат Хаус/Кадді і до останнього чекали розвитку цієї любовної лінії, а тут така несправедливість... Звісно, ви могли б написати гнівного листа сценаристам і ріками пустити свій біль по фан-форумах, але кому це потрібно? Адже ви розумні і куди простіше сприймаєте цей світ, правда? Ви й не намагаєтесь влаштовувати якісь істерики, натомість запускаєте свого вірного товариша Ворда і починаєте з митецькою відданістю строчити фанфік на фендом "Хаус".
Отож, Хаус і Вілсон помандрували декілька місяців. Стан Вілсона вперто не погіршувався. І одного разу діагност заходить до кімнати друга, той ловить його ще на порозі і, сяючи, каже: "Це диво, але діагноз помилковий. Я житиму". Опісля лікарі повертаються до Прінстон-Плейнсборо, де на них чекає стара добра Кадді. Результат: і автор, і читачі щасливі. До того ж, ви добре провели один із своїх самотніх вечорів, поринувши у творчий процес.

Міфи
Одразу розвію два міфи, пов’язані з фанфікшеном.
По-перше, поняття «фанфік», як не дивно, походить не з Японії, яка уже встигла нагородити нас такими чудесними і в той же час неоднозначними жанрами, як аніме, манга і додзінсі. Найбільш раннім фанфіком вважається твір шотландського письменника Роберта Генрісона – «Заповіт Крессіди». Розповідь базується на поемі «Троіл і Крессіда» Джеффрі Чосера. Як і більшість фанфіків, вона створена, аби заповнити пробіли оригінальної праці.
По-друге, фанфікшен – не суцільна порнографія у текстовому форматі, як дехто стверджує.
Можливо, ви вже мали нагоду прочитати роман Е. Л. Джеймс «П’ятдесят відтінків сірого», де ледь не кожна сторінка майорить детальними описами інтимних сцен між підприємцем і студенткою. Ця книга, до речі, дещо видозмінений у деталях фанфік на трилогію «Сутінки». Однак не варто забувати, що письменниця совісно наклала на своє творіння попередження 18+. Те ж саме робиться і у традиційних фф.

Обережно: рейтинг
Існують чіткі рейтинги: G, PG-13, R, NC-17 і NC-21.
Gі PG-13 – легкі дитячі рейтинги, у фанфіках з якими ви не знайдете нічого небезпечного для своєї психіки. Фанфіки рейтингу R, як правило, нафаршировані делікатними виразами на кшталт «І за ними зачинилися двері». І лише NC-17 і NC-21 містять часом рідкісні, а часом багаторазові графічні описи сексуальних сцен.
Простіше кажучи, R - еротика. NC - порнографія.
Як бачимо, усе чесно і цілком залежить від ступеня вашої зрілості та безпардонності.

Розмір має значення
Отож, ви знайшли непоганий фік на фендом "Чіп і Дейл", де Чіп палко закоханий у Гаєчку. Ви бачите, що статус фанфіка - "у процесі написання", однак не лякаєтеся. Вірогідно, за тиждень автор його завершить. Одначе, Чіп уже і постраждав, і зізнався у почуттях, і освідчився, і вони вже одружені, і з’явилися бурундо-мишки... А фік усе не кінчається! Для таких випадків створені фіксовані обмеження на розміри: драббл, міні, міді, максі.

Драббл - фактично те ж саме, що й журналістський жанр зарисовки. Її розмір - 1-2 сторінки.
До прикладу, світла й лаконічна розповідь про те, як Роберт Ленгдон провів один із своїх нечисленних вихідних.

Міні - від однієї до 20 сторінок.
У такий розмір можна умістити декілька окремих розділів. Наприклад, три розділи поспіль висвітлюють неприємності, які внесла у життя Марка Цукерберга жіноча частина людства. Епілог: після цих вражень він зарікся, що надалі єдиною його хорошою знайомою буде операційна система Windows.
До речі, про фанфіки категорії Відомі Люди. Припустимо, щойно ви опублікували ну дуже некрасивий фф про Анджеліну Джолі. Це добре. Але за вами уже, мабуть, виїхали.
Жартую. Насправді я прочитала купу фіків, де наші улюблені зірки виявлялися крадіями, тиранами, вбивцями, де вони зраджують своїм законним половинкам з партнерами по сцені і т. д. і т. п. Іноді селебріті в інтерв’ю зазначають, що прочитали фанфік про себе. Але потім, як правило, вони віджартовуються, що щось у цьому є. Тож можете не боятися, цензури на фан-творчість немає жодної.
Міша Коллінз: Я намагався читати фанфіки з Дестієлем (Дін\Кастієль), але визнаю, що ще жодного до кінця не дочитав. Це довбануто. Але мило (YouTube: Misha Asylum 7 Panel - Destiel or Wincest?).
Бенедикт Камбербетч: Я читав фанфік, де Джон Уотсон опинився у космосі (мається на увазі кроссовер "Шерлока" і "Зоряного шляху"). Шанувальниці там дуже ідеалізували моє тіло. Але це, звичайно, приємно (YouTube: Benedict Cumberbatch Says 'Sherlock' Fan Fiction Is 'Flattering').

Ага, уявляю, що вони там написали...
Від себе додам, що я читала фанфік про те, як актори читають фанфік про себе.
Але повернемося до наших баранів.

Міді - від 20 до 80 сторінок.
Влітку я написала фф такого розміру. Актори з "Шерлок ВВС" потрапили у світ своїх персонажів. Моріарті викрав Мартіна Фрімена і Ендрю Скотта, а Бенедикт Камбербетч і Шерлок спільними зусиллями намагалися їх врятувати, а заодно повернути трійцю у звичний вимір.

Максі - від 80 і більше сторінок.
Доктор Лайтман раптом опиняється бозна-де і розуміє, що у результаті черепно-мозкової травми нічого не пам’ятає. Йому потрібно повернути не лише роботу, дочку і кохану жінку, а і свій забитий у затінок підсвідомості геній.

Жанри
Загалом фанфікшен налічує 35 жанрів. Звісно, щоб охопити їх усі, мені до другого пришестя доведеться буботіти, тож обмежуся сакральним числом 13, у яке увійдуть найцікавіші.
1. Романтика - історія зосереджена на ніжних, романтичних стосунках персонажів. Як правило, щасливий кінець.
Не впоравшись з віражем, Сакура гепнулась на лід. На шляху до неї Шаоран двічі ледь не зламав собі ногу, останні п’ять метрів проїхав на заду. Однак після цих потуг, увесь розпашілий, все-таки випростався і ввічливо подав дівчині руку.
(категорія: Аніме і манга; фендом: Сакура - ловець карт).
2. Ангст - сильні переживання, фізичні, але частіше духовні страждання персонажа. У фанфіку наявні депресивні мотиви і якісь драматичні події.
Гаррі понуро плететься вздовж моторошного коридору закинутої психлікарні. Чується скавучання іржавого дрючка, який чоловік волочить за собою, та жахаючий рев кровожерливих монстрів. Однак Гаррі байдуже. У цьому пеклі він все одно ніколи не відшукає своєї бідолашної дочки.
(категорія: Ігри; фендом: Sillent Hill).
Існує таке милозвучне поняття, як "ангстовий персонаж", тобто той, що безпросвітно страждає.
3. Гумор - гумористичний фанфік.
Бетмен ніколи не робив героїчних вчинків з власної волі. Просто кожного вечора він приймав ванну з гумовою качечкою. Насправді це вона наказувала чоловіку діяти.
(категорія: Комікси; фендом: Бетмен)
4. Флафф - теплі стосунки між персонажами, світлий позитив, сентименти і загальна життєрадісно-ідилічна атмосфера типу "все прекрасно і далі буде ще краще".
Дженніфер познайомилася з місцевими юнаками за досить незручних обставин. Благо, ввечері ця компанія завітала до її хатини, і до глибокої ночі вони мило бесідували за чашками чаю та вівсяним печивом (категорія: Фільми і серіали; фендом: Я плюю на ваші могили).
5. Фентезі - розповідь про чаклування, вигадані світи, міфічних істот, іншими словами "світ меча і магії".
Толкін не встиг і до тями прийти, як його оточив гурт орків.
- О Боже, дай мені жити...
На щастя, ельфи-лучники якраз були у засідці.
(категорія: Відомі люди; фендом: Джон Рональд Руел Толкін)
6. Екшн - фанфік, насичений діями, битвами, погонями. Акцент на діях, а не на діалогах і описах.
Ковзаючи на животах, вони вмить дісталися озера. Зачувши звірят, з-під води з оглушливим ревом виринуло Лохнеське чудовисько. Взявши у Ріко вибухівку, Шкіпер чкурнув її у пащеку істоти. Через декілька секунд по пінгвінах вдарила страшна хвиля. Зорієнтувавшись і вчасно вибравшись з водної пастки, четвірка вибралася на берег, де зустрілася з Мамою-качкою.
- Я загубила каченя!
Пінгвіни розгублено переглянулися.
- Ковальський, варіанти!
(категорія: Мультфільми; фендом: Пінгвіни Мадагаскару).
7. Повсякденність - опис звичайних повсякденних буднів чи побутових ситуацій.
Філ вилаяв своїх шанувальників, отримав ляпас від коханої жінки, потім поцупив автомобіль, влетів у ньому в кар’єр і розбився на смерть.
(категорія: Фільми і серіали; фендом: День бабака)
8. Даркфік - фанфік з "понурим" змістом. Серед тем таких фф - фізичне насилля, самовбивство і т. д.
Бальзак ніколи на жалівся на те, що він ніхто, нізвідки і нікому не потрібен. Він ніколи не нарікав, що при пронизливому свисті потяга уявляє, як кинеться на рейки. Він не встиг пошкодувати, коли зробив цей вирішальний крок. Психотип у нього був такий.
(категорія: Друге; фендом: Соціоніка)
А фанфіках ангст часто призводить до даркфіка.
9. Жахи - напружена, лячна атмосфера розповіді.
Тибальт робить різкий випад. Лезо шпаги торкається грудей Меркуціо, проколює його сорочку і шкіру, пронизує серце і виходить зі спини. Кров стікає додолу гарячими патьоками, пробуджуючи напади нудоти. Ромео шоковано дивиться на скляні очі товариша, на його нерухомі зіниці, які більше ніколи не зреагують на промені веронського сонця.
(категорія: Мюзикли; фендом: Ромео і Джульєтта: Діти Верони)
10. Hurt/comfort - один персонаж так чи інакше страждає, а другий приходить йому чи їй на допомогу.
- Що трапилося?
- Мене не взяли на роботу, проект нікуди не годиться. А ще ти!.. Свого друга ти сьогодні двічі обняв, а мене - ні разу!
- А чому ж ти одразу не сказала? Зараз надолужимо.
(категорія: Оріджинал. Тобто оригінальні персонажі, оригінальна реальність)
Кортить відзначити, що серед розмаїття жанрів Hurt/comfort - мій улюблений. Моя душа наповнюється умиротворенням, коли у фанфіку я описую персонажа, який спершу не знає, куди подітися від болю, думає, що порятунку немає. Аж тут з’являється людина, яка терпляче і цілком безкорисно виводить цього нещасного з його власного пекла.
Недавно в одному з фіків я натрапила на таке:
"У хлопця виникає відчуття, наче вона хоче пройти крізь його груди і звернутися калачиком поруч із серцем, прямо між легенями, і ніколи звідти не виходити".
На мою думку, дуже сильно сказано.
11. AU - розповідь, в якій герої із світу канону потрапляють в інший світ чи в інші обставини, ніяк з каноном не пов’язані. Так само це може бути інший розвиток канонічних подій.
Якщо Мелашка з "Кайдашевої сім’ї" житиме у ХХІ столітті і працюватиме секретаркою у відомого бізнесмена - це AU. Якщо я напишу оріджинал про саму себе, і у ньому я вчитимусь у Київському університеті, а не в УжНУ - це теж AU.
У незмінно добрих, немовби собачих, очах чоловіка раптом промайнула лукавість.
- Я, Джеймс Вілсон, сержант поліції, попереджаю: хто вкрав той ноутбук, піде зі мною у відділок.
- Я нічого не крала, але з радістю піду з тобою куди завгодно, солоденький.
(категорія: Фільми і серіали; фендом: Хаус)
12. Злобний автор - це коли автор вписується у фік саме як "автор" чи використовує свій письменницький псевдонім. Прийом використовується в основному для досягнення комічного ефекту.
Василь точно загибів би, якби я не відвела його до монастиря і не нагородила гаремом черничок. Жіночки виявилися не надто богобоязкими.
(категорія: Книги; фендом: Г. Квітка-Основ’яненко "Маруся")
13. Стьоб - комічні ситуації на грані знущання, деколи чорний гумор.
Мелфой ненавидів Гаррі, адже своєю хоробрістю той цілковито зачарував його кохану Герміону. Наївний Драко й не підозрював, що Поттер тут ні до чого: серце юної відьмочки вже давно належало Джінні Візлі. І це взаємно. Амінь.
(категорія: Книги; фендом: Джоан Роулінг "Гаррі Поттер")
Зауважу, що наукові визначення жанрів фанфікшену взяті із сайту "Фикбук".

Тут, на жаль, в мене не було місця розігнатися, тож наводила фф примітивної тематики. Повноцінні ж фанфіки неодноразово зуміють подивувати вас чіпкими сюжетами. Знову я своєї співатиму, але інакше не можу.
За каноном Уотсон втрачає свідомість, коли зустрічається з Холмсом через три роки після його "смерті". Фанати вважають, що в серіалі Джон вдарить Шерлока по обличчю. Є ще маленька купка, яка сподівається, що доктор Уотсон, як справжній чоловік, розридається і кинеться детективу в обійми. І тут я читаю фанфік, у якому Джон і Шерлок зустрічаються, Шерлок розповідає товаришу історію свого порятунку, а Джон... питає, навіщо Холмс прийшов, а потім радить йому триматися подалі. Справа в тому, що ці три роки Уотсон так стресував, що п’ять розділів фанфіка не міг повірити, що до нього повернувся справжній Шерлок. Ото потужний був ангст.

Корисне
Чим вам допоможе написання фанфіків? Коли я замислююсь над цим питанням, на думку мимоволі спадає колись знайдений серед просторів Інтернету вислів:
Ось напишеш маячню - тобі у відповідь теж маячнею. І всі щасливі, усім весело.
Це вірно. Але, окрім добре проведеного часу і підкачаних творчих здібностей, фанфікшен коли-не-коли приносить і практичну користь. На жаль, мені вдасться пояснити це лише у вузькому розумінні, оскільки так уже повелося, що я намертво вгніздилась тільки у фендомах "Шерлок ВВС" і "Надприродне".
Отож "Надприродне". Пам’ятаєте серію, де персонажі потрапили у світ акторів? А ту, де наші улюблені Вінчестери раптом перетворилися на звичайних працівників забутої мною фірми? Думаєте, це чистий вияв генія Еріка Кріпке? Дзуськи. Ці серії - класика жанру AU, про який ми вже згадували, тож це все фікрайтерських лап справа.
Творці оригінальних творів, як не дивно, спостерігають за діяльністю фан-письменників. Янгол Кастієль ніколи б не протримався до дев’ятого сезону, якби ще після четвертого на Кріпке не повалилися гори фанфіків про цього персонажа. Так само фанати і творці фф реабілітували Чарлі Браун і Абадон. Залишилось ще тільки Гавриїла повернути.
Однак трапляються й фіаско.
Твіттер сценариста "Шерлока":
Фанатка (не пам’ятаю її імені): 'нецензурна лексика', don't marry John!!!
Mark Gattis: we don't marry John. Steven and me are already married and happy with our families.
Ось така-от тролінгова гра слів. Та це не страшно: як одружилися, так і розлучаться. Принаймні на цю тему вже вагон фіків настрочили.

А тепер на майбутнє. Якщо ці "записки самасшедшего" таки надихнуть вас почитати фанфіки, будь ласка, не лізьте у жанри слеш і юрі. Просто не робіть цього.
Не буду уточнювати зайвого, хочу лише, аби "Надприродне" як почало це есе, так і завершило.

"Надприродне", 4.18.
Дін: Є фанатки Сема і фанатки Діна, е-е-е... А що таке фанатки тире?
Сем: Тире... Сем/Дін. Разом.
Дін: Що, буквально разом?
Сем: Так.
Дін: Але ми ж брати.
Сем: Це нікого не хвилює.Категорія: Студенти | Переглядів: 601 | | Рейтинг: 0.0/0


Усього коментарів: 1
1  
Цікаво і пізнавально! Майже нічого про це не знала :( Не встигаю...
Дякую :)))

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Календар

«  Листопад 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архів новин

Пошук у словниках

Відділення журналістики УжНУ © 2018 • Передрук матеріалів сайту можливий за умови гіперпокликання на них •  Хостинг від uCoz